Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kacik filozoficzny
#1
Podyskutujmy na tematy "zyciowe". Jedyna moja prosba to to aby nie przytaczac cudzych mysli i madrych cytatow. Interesuje mnie Wasze mysli a nie to co ktos kiedys napisal lub powiedzial.

Temat pierwszy: Wolna wola. Czy jest naprawde wolna?
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#2
Pewnie że jest. Według mnie oczywiście. Jeśli narzucamy sobie ograniczenia, będąc w pełni świadomym "praw i obowiązków", to również mamy wolną wolę sobie takie ograniczenia narzucać, lub nie, i ponosić z pełną świadomością konsekwencje takich czy innych postępowań.

Pewnie, że często postępujemy też wbrew własnej woli, kiedy jesteśmy do czegoś zmuszani, lub kiedy jesteśmy ubezwłasnowolnieni, albo będąc pod wpływem czegoś odurzającego i zakłócającego normalne myślenie.
#3
Muschel ja ,zeby sie przekonac czy jest wolna zawsze zwarcam uwage na to czy  ma obraczke na palcu czy nie .Wystepuje pewne ryzyko ,jezeli ona ( Wola) specjalnie nie nosi obraczki .Wtedy mozna sie wpadkowac w niezle tarapaty .Warto tak dla pewnosci zapytac wprost czy jest wolna ....
heheheheh... te Muschello  masz cos nowego na oku  ;D czekaj czekaj niech sie twoja druga polowica dowie  ...juz ona ci da filozofie  Tongue
jakos  nic mi do glowy nie przychodzi..........moze innym razem :-)
#4
(14-04-2008, 16:58)zofija link napisał(a): Pewnie że jest. Według mnie oczywiście. Jeśli narzucamy sobie ograniczenia, będąc w pełni świadomym "praw i obowiązków", to również mamy wolną wolę sobie takie ograniczenia narzucać, lub nie, i ponosić z pełną świadomością konsekwencje takich czy innych postępowań.

Pewnie, że często postępujemy też wbrew własnej woli, kiedy jesteśmy do czegoś zmuszani, lub kiedy jesteśmy ubezwłasnowolnieni, albo będąc pod wpływem czegoś odurzającego i zakłócającego normalne myślenie.

Proponuje zaczac od czystej definicji pojecia.
Wolna wola jest, ogolnie definiujac, mozliwoscia i umiejetnoscia podejmowania decyzji. Zgodzisz sie z tym ?
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#5
Połowicznie. Możliwością - tak. Moim zdaniem umiejętność podejmowania decyzji nie ma wiele wspólnego z wolną wolą, to już jest proces myślowy, czy tam rozsądek, czy co tam jeszcze chcesz Tongue
#6
(15-04-2008, 10:57)zofija link napisał(a): Moim zdaniem umiejętność podejmowania decyzji nie ma wiele wspólnego z wolną wolą, to już jest proces myślowy, czy tam rozsądek, czy co tam jeszcze chcesz Tongue

Z tym sie wlasnie nie zgodze. Moim zdaniem umiejetnosc myslenia umozliwa wolgole w miare mozliwosci umyslu uzmyslowienie i ocene tego czy postepujemy wedlug wlasnej woli czy nie. Swiadomosc wolnej woli jest tylko mozliwa jesli jestesmy intelektualnie w stanie rozpoznac jej egzystecje. Innymi slowy myslenie jest warunkiem wolnej woli bo to co bez udzialu umyslu sie dzieje to nie swiadoma decyzja tylko reflex lub instynkt.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#7
Wolna wola została nam dana. To nas różni od zwierzaków, którymi kierują głównie popędy. Wydaje mi się więc, że nie musimy mieć świadomości jej posiadania, żeby móc się nią posługiwać. Masz rację - myślenie jest warunkiem wolnej woli, ale "myśleń" też jest parę rodzajów. Wolna wola to świadomy wybór, a analiza tego co wybieramy, to według mnie już trochę inna bajka, chociaż podobna Smile
#8
Mnie się wydaje, że człowiek w ciągu swojego życie kieruje się wolną wolą. Tak jak napisała Zośka, tym różnimy się od zwierząt. Jedyne chyba, co zdarza się w życiu bez naszej woli, to nasze narodziny.
Jednak posiadanie wolnej woli nie oznacza monopolu na czynienie TYLKO dobra.
Dzięki wolnej woli istnieje w życiu człowieka możliwość dokonywania wyborów - również złych, a to niesie za sobą określone konsekwencje, które często nazywamy błędami życiowymi. Doznając ich, możemy dostrzegać własne ułomności. To zaś może zwać się naszym życiowym doświadczeniam.
Tym samym, wolna wola to możliwość dokonywania świadomych wyborów.


Zośka, pisze, że wolna wola została nam dana. O ile dla wierzącego "obdarowującym wolną wolą" jest Bóg, kto ją daje osobie niewierzącej? (niewierzącej = wyznającej pogląd, że wolna wola jest darem, oczywiście)
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#9
Widze, ze raczej temat ograniczyl sie jedynie do ontologii, ale coz tam (bo trudno tu sie doszukiwac aksjologlii, a juz napewno antropologii (poza zoska i zuza)) ;P
Jeżeli nie podoba Ci się mój styl jazdy, zejdź z chodnika...
#10
(15-04-2008, 20:22)zuzanka link napisał(a): Zośka, pisze, że wolna wola została nam dana. O ile dla wierzącego "obdarowującym wolną wolą" jest Bóg, kto ją daje osobie niewierzącej? (niewierzącej = wyznającej pogląd, że wolna wola jest darem, oczywiście)
Osoba niewierząca ma wolną wolę sądzić, że to nie dar, i że tak już jesteśmy skonstruowani Tongue
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości