Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kacik filozoficzny
#21
Owszem, łącze te dwa wątki, bo jestem wierząca. I dla mnie wolna wola człowieka bez woli Boga nie istnieje.

Jeśli idzie o obraz człowieka, który "stworzyła" Kk, istniejącego w kręgu ograniczeń, to właśnie świadomość dobra i zła, a więc świadomie dokonywane wybory dowodzą o istnieniu wolnej woli.
Od zwierząt różni nas również umiejętność poznania i rozumenia.
I dlatego, że jako ludzie posiadamy te cechy, możemy wyznaczać lub przyjmować wcześniej za wyznaczone - granice moralne i etyczne.
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#22
Zuziu zgodze sie z tym ze wartosci te maja wplyw na nasze decyzje ale uwazam, ze nie maja nic wspolnego z tym aby podejmowac decyzje jako taka. Robisz drugi krok przed pierwszym. Na razie mowimy o decydowaniu sie a nie o tym  jakimi wartosciami kierujemy sie przy tym.  Moralnosc jest wynikiem decyzji akceptowania pewnych regul w zyciu a nie jest warunkiem bez ktorego wolna wola nie moze istniec. Ocena decyzji jako takiej bazuje na wartosciach wedlug, ktorych decyzje podejmujemy. Wolna wola jako taka istnieje, teoretycznie, poza wszelkimi wartosciami. Postaraj sie wyobrazic sobie czlowieka zyjacego na bezludnej wyspie, ktory nigdy nie slyszal nic o 10 przykazaniach. Wyobraz sobie ta pierwotna forme wolnej woli. Jestesmy na etapie analizy tego zjawiska a dopiero potem powinnismy sie zajac analiza tego w jakim stopniu ta forma wolnej woli ulegla zmianie w biegu ksztaltowania sie struktur spolecznych.
Co do aspektow religijnych to ponownie prosze abysmy je pomijali bo to tematyka delikatna i moze sie z tego brzydka dyskusja rozwinac.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#23
ales pan namieszał :-) polecam obejzec film walka o ogien i podyskutowac o tym czy młodzieniec dymajacy jedna ze swych cioc pioracych nad brzegiem rzeki posiada wolna wole czy nie ... zwłaszcza ze po drugie stronie rzeczki tłum uzbrojonych bojowników z kamiennymi basebolami zbliza sie w tempie niepokojacym :-)
#24
Namieszał,  Wink
bo z tego, co piszesz Musch, wynika, że człowiek to "produkt" stworzony przez ewolucję i wszystkie jego działania uwarunkowane są biologicznie. Na domiar złego, człowiek ten uwikłany jest w niewolę moralności i właśnie wolnej woli.

Tak jednak nie jest, gdyż według mnie wolna wola pojawia się w chwili rozróżniania i pojmowania - czyli wartościowania świata.
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#25
Ta dyskusja się nie skończy nigdy, ale to nic nie szkodzi Smile
Wolna wola - to inaczej wolność wyboru. Jeśli by przyjąć, że wolna wola nie istnieje, to tym samym bez sensu byłoby ustalać system karny, ponieważ trzeba by było założyć, że ludzie nie mają wpływu na to co robią, i wszystko jest zdeterminowane czynnikami zewnętrznymi. (hehheeee, taki złodziej na przykład - "bo miał trudne dzieciństwo Wink )
#26
(16-04-2008, 14:55)zuzanka link napisał(a): Namieszał,  Wink
bo z tego, co piszesz Musch, wynika, że człowiek to "produkt" stworzony przez ewolucję i wszystkie jego działania uwarunkowane są biologicznie. Na domiar złego, człowiek ten uwikłany jest w niewolę moralności i właśnie wolnej woli.

Tak jednak nie jest, gdyż według mnie wolna wola pojawia się w chwili rozróżniania i pojmowania - czyli wartościowania świata.

Hmm mozliwee troche za bardzo zawikle sie wyrazilem. Sprostuje wypowiedz. Nie chodzi mi o to, ze wolna wola jest zjawiskiem instynktownym i odbywajacych sie poza rozsadkiem czlowieka i nie uwazam zasad moralnych za lancuchy ograniczajace nas.
Zdaje sobie dokladnie sprawe z tego, ze sa one niezbedne. Osobiscie uwazam, ze czlowiek jest wynikiem dzialania natury aczkolwiek nie neguje tez egzystencji sil tworczych, ktore mozemy nazwac tak jak kazdemu to indiwidualnie odpowiada. Pomimo wileu rozmyslan i szczegolowego zajmowania sie ta materia, sam nie potrafie zdefiniowac ich w sposob mnie zadowalajacy, wiec unikam tej tematyki aby nie urazic uczuc ludzi o innym swiatopogladzie.

Mysle, ze nasze odmienne zdania wynikaja z tego, ze mi chodzi o sam fakt podjecia decyzji a Ty widzisz wolna wole nierozdzielnie polaczona z aspektem decydowania pod wplywem ustalonych wartosci. Mamy odmienne podejscie do poczatku tematu ale to nic zlego.

Z czym sie zgodze to fakt, ze wolna wola wspolczesnego czlowieka to mozliwosc wyboru w ramach waznego w spoleczenstwie systemu wartosci.

Proponuje aby przejsc do punktu omawiania wplywu tych wartosci na wolna wole i aspektu tego czy takowa wola moze byc nazywana wolna.

Podkreslam ponownie, ze nie mam zamiaru nikogo prowokowac. Interesuje mnie tylko to jak to widzicie. Jakie zdanie macie na ten temat. Moim zdaniem nie ma ani "poprawnego" zdania ani tez "niepoprawnego". Sa tylko rozne zdania. Ani jednego ani drugiego nie oceniam.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#27
(17-04-2008, 09:34)Muschelsucher link napisał(a): Z czym sie zgodze to fakt, ze wolna wola wspolczesnego czlowieka to mozliwosc wyboru w ramach waznego w spoleczenstwie systemu wartosci.

Proponuje aby przejsc do punktu omawiania wplywu tych wartosci na wolna wole i aspektu tego czy takowa wola moze byc nazywana wolna.

Musch, dla mnie z odpowiedzią na Twoje pytanie będzie kłopot, bo zabrakło mi w dotychczasowych rozważaniach dookreślenia pojęcia wartości. A jeśli powołamy się na uniwersalny system wartości, którym jest na przykład dekalog, to nie unikniemy rozmowy o religii.

Ale możemy przyjąć jako pojęcie wartości, definicję, którą podaje Wikipedia:
Cytat:Wartość - cecha właściwa dla danej osoby lub rzeczy, mówiąca o jej walorach materialnych, mentalnych lub artystycznych - cennych dla ludzi.

Odpowiada Ci ta definicja? 
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#28
(16-04-2008, 14:08)m link napisał(a): ales pan namieszał :-) polecam obejzec film walka o ogien i podyskutowac o tym czy młodzieniec dymajacy jedna ze swych cioc pioracych nad brzegiem rzeki posiada wolna wole czy nie ... zwłaszcza ze po drugie stronie rzeczki tłum uzbrojonych bojowników z kamiennymi basebolami zbliza sie w tempie niepokojacym :-)

Oczywiscie, ze moznaby twierdzic, ze ma on wolna wole. Wszytsko zalezy od tego jak ja zdefiniujemy. W koncu gosciu mogl dymac takze innego czlonka rodziny gdyby ten pral lub zajac sie czule upolowana koza lub mamutem. Aczkolwiek uwazam, ze stres spowodowany zblizajacymi sie bojownikami moglby doprowadzic do zaburzen wzwodu.

A powaznie to pozostanmy przy w miare serio wypowiedziach.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#29
(17-04-2008, 10:07)zuzanka link napisał(a): [quote author=Muschelsucher link=topic=316.msg10645#msg10645 date=1208414099]
Z czym sie zgodze to fakt, ze wolna wola wspolczesnego czlowieka to mozliwosc wyboru w ramach waznego w spoleczenstwie systemu wartosci.

Proponuje aby przejsc do punktu omawiania wplywu tych wartosci na wolna wole i aspektu tego czy takowa wola moze byc nazywana wolna.

Musch, dla mnie z odpowiedzią na Twoje pytanie będzie kłopot, bo zabrakło mi w dotychczasowych rozważaniach dookreślenia pojęcia wartości. A jeśli powołamy się na uniwersalny system wartości, którym jest na przykład dekalog, to nie unikniemy rozmowy o religii.

Ale możemy przyjąć jako pojęcie wartości, definicję, którą podaje Wikipedia:
Cytat:Wartość - cecha właściwa dla danej osoby lub rzeczy, mówiąca o jej walorach materialnych, mentalnych lub artystycznych - cennych dla ludzi.

Odpowiada Ci ta definicja? 
[/quote]

Ta z wikipedi mi odpowiada.
To jak uwazasz? Mozna  mowic o wolnej woli jesli opiera sie ona na "granicach" wartosciowych ?
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#30
Zakładając,(w myśl definicji z Wikipedii również) że "wartość" to "coś" pozytywnego, co nas spotyka w życiu, lub "coś" co nosimy w sobie i obdarowujemy tym innych, to wydaje mi się, że "posługując się wolną wyboru - jak wcześniej ustaliliśmy doprowadamy się do szeroko rozumianego szczęścia. Ale tak jak pisałam wcześniej, posiadanie wolnej woli nie daje monopolu na podejmowanie właściwych decyzji. Innymi słowy, mając wolną wolę, mamy prawo dokonywać złych wyborów, które w konsekwencji mogą stać się dla nas nieszczęściem, zakłopotaniem itp. Oczywiście czasem zdarza się, że wpływ na nasze decyzje ma również społeczność o okoliczności, w których żyjemy, ale to nie zwalania nas od ponoszenia konsekwencji. To ryzyko jest niejako wpisane w ludzkie prawo posiadania wolnej woli.

Wyjaśni mi proszę, jak rozumiesz pojęcie "granice wartościowe"?
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości