Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kacik filozoficzny
#11
Ja jestem zdania, ze wola jest wynikiem ewolucji instynktu, ktory nie wystarczal aby szybko i efektywnie dostosowac sie do wymagan trybu zycia rozwijajacego sie czlowieka. Tlo religijne tematu poruszymy moze przy innej okazji.

(15-04-2008, 13:55)zofija link napisał(a): Wolna wola to świadomy wybór, a analiza tego co wybieramy, to według mnie już trochę inna bajka, chociaż podobna Smile
Z tym sie nie zgadzam. Aby dokonac wyboru, musimy zanalizowac sytuacje. Bez analizy nie jest to swiadome poslugiwanie sie wolna wola lecz instynktowna reakcja.

Proponuje aby teraz zabrac sie za aspekt wolnosci decyzji. Czy istnieje cos takiego jak absolutnie wolna wola?
Nie jest tak, ze decyzje jakie podejmujemy sa wynikiem manipulacji nas przez nasze otoczenie i w nim egzystujacych norm moralnych?
Czy absolutna wolnosc decyzji nie wymaga bezposrednio odlaczenia sie od "ogolnej" moralnosci spoleczenstwa w jakim zyjemy? Jesli tak to czy nie jest ona wtedy klatwa dla jednostki?


Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#12
Hmm, złożone to dość, bo...
Z jednej strony, żyjemy w określonych społecznościach i z całą pewnością, w pewien sposób, mają one wpływ na podejmowane przez nas decyzje i dokonywane wybory. Z drugiej strony wolna wola nie byłaby wolną, gdybyśmy nie pozostawili sobie wyłączności na podejmowane przez siebie wyzwania. Sumując oba te stanowiska nie możemy zapominać o czymś, co zwie się - konsekwencje.
Przykład: złodziej powinien się liczyć ze społecznym napiętnowaniem swojego postępowania, a hojny darczyńca w słusznej sprawie uzyska powszechną przychylność. Wolna wola, jak już pisałam wcześniej, to też świadome podejmowanie złych wyborów. Złych dla mnie i dla innych. Dlatego też obok wolnej woli pojawić się powinien zdrowy rozsądek...
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#13
(16-04-2008, 11:21)zuzanka link napisał(a): Hmm, złożone to dość, bo...
Z jednej strony, żyjemy w określonych społecznościach i z całą pewnością, w pewien sposób, mają one wpływ na podejmowane przez nas decyzje i dokonywane wybory. Z drugiej strony wolna wola nie byłaby wolną, gdybyśmy nie pozostawili sobie wyłączności na podejmowane przez siebie wyzwania. Sumując oba te stanowiska nie możemy zapominać o czymś, co zwie się - konsekwencje.
Przykład: złodziej powinien się liczyć ze społecznym napiętnowaniem swojego postępowania, a hojny darczyńca w słusznej sprawie uzyska powszechną przychylność. Wolna wola, jak już pisałam wcześniej, to też świadome podejmowanie złych wyborów. Złych dla mnie i dla innych. Dlatego też obok wolnej woli pojawić się powinien zdrowy rozsądek...

Zuziu na razie zajmujemy sie tylko definicjami i analiz sytuacji. Wnioski bedymy pod koniec wyciagac.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#14
Moze dosc drastyczny przyklad przytoczę.
Eutanazja.
Wolna wola ,wolny wybór- sam o sobie chce decydować-ma prawo ,a z drugiej prawa jako takiego nie ma <vide Polska>
Prawo cywilne z jednej strony, z drugiej  dylematy związane z wiarą jaką przybral.<wiem ,moze byc rozna>

Wolna wola jest raczej frazesem.
#15
(16-04-2008, 11:37)kk link napisał(a): Moze dosc drastyczny przyklad przytoczę.
Eutanazja.
Wolna wola ,wolny wybór- sam o sobie chce decydować-ma prawo ,a z drugiej prawa jako takiego nie ma <vide Polska>
Prawo cywilne z jednej strony, z drugiej  dylematy związane z wiarą jaką przybral.<wiem ,moze byc rozna>

Wolna wola jest raczej frazesem.

Ta absolutnie wolna to napewno. Wolnosc woli zawsze trafia na granice moralne i etyczne albo poprostu wtedy kiedy realizacja podjetej decyzji nie zalezy tylko od nas.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
#16
(16-04-2008, 11:41)Muschelsucher link napisał(a): Ta absolutnie wolna to napewno. Wolnosc woli zawsze trafia na granice moralne i etyczne albo poprostu wtedy kiedy realizacja podjetej decyzji nie zalezy tylko od nas.

I tu wtrąciłabym swoje 3 grosze odnośnie wiary, no ale ... Skupiamy się na rozważaniach "filozoficznych", prawda?

Musch, napisałeś niemalże to samo, za co mi "zamknąłeś usta" Smile

Więc powtórzę - świadomość posiadania wolnej woli - to świadomość posiadania granic zarówno etycznych i moralnych. Czy je przekraczamy, czy nie, to już inna sprawa.

Ograniczenia, jakie daje nam wiara lub prawo istnieją po to, by uzmysłowić nam nasze błędy i ograniczenia. Bez tego nie istniałaby możliwosć wyboru, bo nic nie byłoby jednoznacznie dobre i jednoznacznie złe.
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#17
Mam przed soba obraz Smile

"Wolna wola" siedzi na zimnej ,nieprzyjemnej podlodze,patrząc z nadzieja w sercu w oczy zebranych wokól niej postaci .
Zebrani stoja trzymając sie za rece,tworząc krąg,który ustala jej granicę.

Dostojna "Etyka"
Leciwa "Religia"
Gadatliwe "Społeczeństwo"
Zamyślone "Morale"
Srogie "Prawo"
Zdrowy "Rozsądek"


#18
(16-04-2008, 11:56)kk link napisał(a): Mam przed soba obraz Smile

"Wolna wola" siedzi na zimnej ,nieprzyjemnej podlodze,patrząc z nadzieja w sercu w oczy zebranych wokól niej postaci .
Zebrani stoja trzymając sie za rece,tworząc krąg,który ustala jej granicę.

Dostojna "Etyka"
Leciwa "Religia"
Gadatliwe "Społeczeństwo"
Zamyślone "Morale"
Srogie "Prawo"
Zdrowy "Rozsądek"

No zgoda, ale... Po pierwsze, gdzie w tym człowiek ? A Po drugie - na tym właśnie polega wolność woli, aby ze świadomością wszelkich konsekwencji umieć postępować w zgodze, lub przeciw wymenionym przez Ciebie "uczestnikom kręgu ograniczeń wolnej woli"
Panie, udziel mi cichej wytrwałości fal...
#19
(16-04-2008, 11:56)kk link napisał(a): Mam przed soba obraz Smile

"Wolna wola" siedzi na zimnej ,nieprzyjemnej podlodze,patrząc z nadzieja w sercu w oczy zebranych wokól niej postaci .
Zebrani stoja trzymając sie za rece,tworząc krąg,który ustala jej granicę.

Dostojna "Etyka"
Leciwa "Religia"
Gadatliwe "Społeczeństwo"
Zamyślone "Morale"
Srogie "Prawo"
Zdrowy "Rozsądek"

ładne ...choc z posmakiem smutku ...

zuz ... to własnie obraz człowieka :-) 
#20
(16-04-2008, 11:53)zuzanka link napisał(a): I tu wtrąciłabym swoje 3 grosze odnośnie wiary, no ale ... Skupiamy się na rozważaniach "filozoficznych", prawda?

Musch, napisałeś niemalże to samo, za co mi "zamknąłeś usta" Smile

Więc powtórzę - świadomość posiadania wolnej woli - to świadomość posiadania granic zarówno etycznych i moralnych. Czy je przekraczamy, czy nie, to już inna sprawa.

Ograniczenia, jakie daje nam wiara lub prawo istnieją po to, by uzmysłowić nam nasze błędy i ograniczenia. Bez tego nie istniałaby możliwosć wyboru, bo nic nie byłoby jednoznacznie dobre i jednoznacznie złe.

Nie mowie ale wcale o wyborze pomiedzy "dobra" a "zla" decyzja. Mowimy o wolnej woli jako takiej. Ona zredukowana do esencji nie wymaga swiadomosci posiadania granic etycznych czy moralnych. Za bardzo laczysz watek wolnej woli z tlem chrzescijanskim.
Najladniejszym zwierzatkiem jest slimaczek.
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości