Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny.
#2
Fajny temat, eski Smile

U mnie w domu to Gwiazdka przynosi prezenty. To tradycja ze Slaska, bo jak wiemy, w Poznanskiem na ten przyklad przylazi Gwiazdor Wink

Choinke ubieramy zawsze w wigilie Wigilii. Nie uwierzycie, ale moja Mama holubi lamete sprzed...40 lat!! Twierdzi, ze ta jest najlepsza i fertig. Ale mozecie sobie wyobrazic ile z tym jest roboty?? Na koniec, gdy choinka ubrana jest juz w bombki, lampeczki, lancuchy (srebrne wylacznie, znaczy lancuchy), na tych to lancuchach zaklada sie pojedynczo kazdy paseczek lamety... Roboty z tym co niemiara, ale efekt nie do przebicia. Gorzej, ze przy rozbieraniu choinki trzeba wykonac te sama katorznicza robote - ale juz przywyklam Wink

My jestesmy frakcja barszczowa (& uszka, ofc), a tez zauwazylam, ze Polska sie dzieli: frakcja barszczowa, to ta, wywodzaca sie korzeniami ze Wschodu, Krakowa, Slaska. Druga to frakcja grzybowa, np Warszawa.

W mojej rodzinie jest zwyczaj, ze przez 2 dni Swiat je sie to, co na Wigilii. Bo wychodzimy z zalozenia, ze kobity tez powinny swietowac, a nie stac przy garach. To skutkuje potwornymi ilosciami koniecznych do przygotowania pierogow ruskich, uszek oraz pierogow z kapusta i grzybami. Obowiazkowo sa tez sledziki z cebulka w oliwie, karp smazony, karp po zydowsku (czyli na slodko - no, tego to ja nie ruszam akurat, iii), kutia, kompot z suszu, barszczyk, salatka jarzynowa.

Wigilia jest zazwyczaj w gronie rodzinnym, ale kultywujemy rowniez tradycje dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego goscia Smile I powiem Wam, ze pamietam 3-4 Wigilie z takim niespodziewanym gosciem.
Pierwszy Dzien Swiat to zwyczajowo grono rodzinne, natomiast w Drugi przyjmuje sie przyjaciol lub idzie sie gdzies z wizyta.

Prezenty.. zawsze jest pelno pod choinka, poniewaz w mojej rodzinie uwielbiamy sobie dawac prezenty - kazdy najmniejszy drobiazg jest pieknie opakowany - nie chodzi o cene, lecz o pomysl, o to, ze kazdy sie zastanawia, co drugiej osobie sprawi autentyczna przyjemnosc. Czyli jest tzw. prezent zasadniczy i mnostwo dupereli do tego Wink
A inny zwyczaj z kolei: prezenty rozdaje zawsze najmlodszy czlonek obecnej na Wigilii rodziny i to jest ciezka praca, normalnie Smile

Pozdrawiam wszystkich swiatecznie! Wesolych Swiat, kochani Smile
Caluje
Kat
Panowac nad soba, to najwyzsza władza - Seneka
  


Wiadomości w tym wątku
HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez lullaby - 20-12-2007, 22:50
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez Kathi - 21-12-2007, 10:25
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez kk - 21-12-2007, 16:17
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez lullaby - 06-10-2008, 23:03
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez kk - 07-10-2008, 11:17
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez niezla_sztuka - 07-10-2008, 11:35
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez zofija - 07-10-2008, 12:05
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez lullaby - 07-10-2008, 14:36
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez zofija - 21-12-2007, 18:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości