Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny.
#1
Zbliżają się święta.. w związku z tym nie powinno zabraknąć na naszym forum świątecznej atmosfery Wink Tak? Tak. Smile
Jeśli macie jakieś ciekawe artykuły..porady..wiersze.. przepisy..kolędy.. i inne  różności związane z tym świętem..to proszę tu.. Smile
Na początek..z moich wyszperanych w sieci..

Tradycja ubierania choinki..

Tradycja ta wywodzi się z VIII w. Św. Bonifacy, nawracając na chrześcijaństwo pogańskich Franków, kazał ściąć olbrzymi dąb, któremu oddawano cześć. Upadający dąb zniszczył wszystkie pobliskie drzewa oprócz małej sosenki. Święty uznał to za znak niebios, a młode zielone drzewko za symbol Chrystusa i chrześcijaństwa. Zwyczaj ubierania choinki w znanej formie przyszedł do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w. Zawieszane na drzewku w wigilię ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo. I tak:
- jabłka symbolizowały zdrowie i urodę,
- orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne,
- miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok,
- opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
- łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi
- lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości
- gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
- dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
- aniołki - to opiekunowie domu.

Propagatorzy starochińskiej sztuki feng shui zalecają zawieszenie na choince drobnych przedmiotów, np. dzwoneczka lub szklanego paciorka, które później można umieścić w swoim pokoju na resztę roku. Będą służyć wspomaganiu harmonii , zdrowia i pomyślności przez wzmocnienie przepływu dobroczynnej energii. Staną się nie tylko ozdobą, ale i naładują się szczególną mocą związaną z drzewkiem, które obdarzamy uczuciem i w którym skupia się najbardziej pozytywna energia świątecznych dni.


P.s U mnie w domku..choinkę ubierało  się w poranek wiglijny.. a teraz mama  ubiera dzień przed ..  Pamiętam jak byłam mała to strasznie w lubiłam robić różne ozdoby na choinkę.. ale najlepiej to mi wychodzily łańcuchy  kilku metrowe WinkP
  


Wiadomości w tym wątku
HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez lullaby - 20-12-2007, 22:50
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez kk - 21-12-2007, 16:17
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez lullaby - 06-10-2008, 23:03
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez kk - 07-10-2008, 11:17
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez niezla_sztuka - 07-10-2008, 11:35
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez zofija - 07-10-2008, 12:05
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez lullaby - 07-10-2008, 14:36
Odp: HO HO HO! cHOinka ;) Wątek świąteczny. - przez zofija - 21-12-2007, 18:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości