Polfan.pl - forum dyskusyjne
Swieto deprechy czyli 1 listopada - Wersja do druku

+- Polfan.pl - forum dyskusyjne (https://forum.polfan.pl)
+-- Dział: Pokoje Polfanu (https://forum.polfan.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Pokoje erotyczne (https://forum.polfan.pl/forumdisplay.php?fid=41)
+---- Dział: Erotyczny (https://forum.polfan.pl/forumdisplay.php?fid=23)
+---- Wątek: Swieto deprechy czyli 1 listopada (/showthread.php?tid=120)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - zuzanka - 04-10-2008

Nie uciekam od odpowiedzi, ale może faktycznie zostawmy to na bardziej sprzyjającą okoliczność.


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - zofija - 04-10-2008

(04-10-2008, 00:51)niezla_sztuka link napisał(a): CHyba że, zoff, uważasz temat religii za absolutne tabu?
No co Ty Smile
Tylko po prostu czasem myślę, że każdy ma swojego Boga na "własny użytek" - dla chrześcijan jest to jeden Bóg (co prawda w trzech osobach Wink ), dla Muzułmanów - Allach, itd, religie politeistyczne bogami ponazywały coś, co dla ich wyznawców jest ważne albo niewytłumaczalne, ateiści mają za boga swój własny system wartości...
Myślę, że nie ma to większego znaczenia. Ale przykazania - uniwersalne dla wszystkich ludzi (nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam...) - i owszem Wink
Się mi trochę plecie porannie, przepraszam Tongue


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - Cindy_ - 04-10-2008

Nie az tak bardzo pleciesz Zofijo...

Kazda wiara ma innego Boga , a moze  jest tylko jeden , lecz rozne o nim wyobrazenia?



Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - Seth - 06-10-2008

(03-10-2008, 12:27)zuzanka link napisał(a): [quote author=Seth link=topic=176.msg13780#msg13780 date=1222982799]

JEST.
A w zasadzie: SĄ.
Jest ich wszak wielu.

S.

Polemizowałbym, ale nie o tym temat stanowi.           
[/quote]

polemizować można, owszem.
Dla mnie SĄ.

Klasa istot: Bogowie,
Liczba: wielu
Atrybut: A.......
koniec objaśniania...zamilknę niczym barman (jedno z 3 tabu)

i tyle.


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - niezla_sztuka - 07-10-2008

jak dla mnie tyle ile religii, tylu bogów, lecz tak naprawdę każdy mówi to samo - ja jestem tym Jedynym.
Różnica? sposób czczenia.

i tyle.

a z tymi ateistami, zoff, to chyba zaczynam wierzyć..

:-)


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - Seth - 07-10-2008

Czczenia?
Chyba czkania.
A może z tego zrobić się Czeczenia.

a tak serio: nie każden bóg mówi "że jest tym Jedynym"
ale rozumiem skąd taki pogląd: monoteizm Ciebie otacza, ot co.
To normalny pogląd dla kogoś kto urodził się i wychował w Europie - judaizm (we wszystkich swoich odmianach),chrześcijaństwo (we wszystkich swoich odmianach),islam (we wszystkich swoich odmianach).
Wielka Trójka ...i wszystko to monoteistyczne..(pomijam kulty świętych i proroków - spełniające rolę bóstw lokalnych/specjalistów od "........"*      *wpisać dziedzinę")

Patrząc na historię religii można powiedzieć: to wszystko religie stosunkowo młode.
Stare...cóż...poza jednym przypadkiem kultu Atona /krótkim i burzliwym/ były politeistyczne z całym wachlarzem bóstw solarnych i chtonicznych (oraz mrowiem astralnych, lunarnych..etc.)

ot. i tyle.











Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - niezla_sztuka - 07-10-2008

tak, miałam na myśli religie monoteistyczne.

uznaj to za edit postu.

M.


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - zuzanka - 07-10-2008

Dla mnie Bogiem jest jedynie Bóg, który żył, za mnie zmarł i zmartwychwstał. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której kogoś innego nazywam Bogiem.

Tyle z punktu widzenia osoby wierzącej.




Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - Seth - 09-10-2008

(07-10-2008, 20:18)zuzanka link napisał(a): Dla mnie Bogiem jest jedynie Bóg, który żył, za mnie zmarł i zmartwychwstał. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której kogoś innego nazywam Bogiem.
Tyle z punktu widzenia osoby wierzącej.

jako osoba głęboko wierząca w istnienie wielu bogów funkcjonujących w świecie zwanym Niebem (w tym wielu zmartwychwstałych/odrodzonych/odtworzonych* - jak widać oni też powinni wykupować polisę na życie) rozumiem Ciebie jako osobę wierzącą w jednego boga.
ot konsensus.

a tak serio: sam będąc osobą głęboko wierzącą wierzę, iż celem jest osiągnięcie oświecenia i przejście w stan Buddy.
i chyba wszystko jasne.


* tak btw a`propos forum erotycznego i tematyki boskiej: pierwsze przedstawienie fellatio to Izyda ożywiająca Ozyrysa.
  to pewnie jeden z dowodów na "stworzenie na wzór i podobieństwo" ;-)
 


Odp: Swieto deprechy czyli 1 listopada - Hackenbush - 13-10-2008

;D